O škole

HISTORIE KLUBU AIKIDO JIGOKU DOJO PRAHA

Škola bojového umění Aikido Jigoku Dojo Praha je dojo, které bylo založeno v roce 2018 Ondřejem Vrbským (toho času 2. dan Aikikai), jako technická návaznost na jeho mateřské dojo Aikido Ikeda Dojo Beroun, vedené Miroslavem Šmídem (t.č. 5. dan Aikikai, člen Technické komise asociace Aikido Česká Republika). Po několika měsících cvičení v prostorách Tiger Gymu Luka jsme se přesunuli do Fakultní ZŠ Brdičkova. „Moderní tzv. gym je plný ruchu ideální pro náboj ke cvičení bojových sportů, ale praktikování BUDO je spíše tichou a intimnější záležitostí, proto mi tělocvična v FZŠ na pražských Stodůlkách přišla jako vhodnější místo“, vysvětluje zakladatel klubu.
Jako vize pro „trademark“ klubu byl návrat k původním kořenům Aikido a rozvoje jeho bojového ducha, které lze vidět u učení O-senseie, a propojit jejich využití v moderní právní společnosti. Aikido je bojové umění, které obsahuje zdraví nebezpečné i likvidační techniky a proto v klubu Aikido Jigoku Dojo Praha cvičení úzce propojujeme se znalostí sebeobrany a práva, aby každý student byl obeznámen s mantinely, které nám právní řád České Republiky vyhraňuje. „Sebeobrana však neznamená pouze pár vybraných technik, ale zejména nauka o strategickém chování a snaze konfliktům se maximálně vyhýbat. Proto během tréninků vyučujeme nad rámec Aikido i tyto metody, jelikož si myslím, že pokud se někdo věnuje bojovým uměním, měl by znát i možné důsledky jeho použití a co vše umožňuje zákon“, dodává učitel.
Vyučujeme systém vytvořený japonským učitelem Masatomi Ikedou (7. dan Aikikai), avšak opíráme se i o zkušenosti získané za dlouhá léta cvičení od různých učitelů Aikido. A nejen jich. Hledáme společné jmenovatele a propojenost s ostatními bojovými uměními, aby naše umění bylo co nejkomplexnější.
Aikido dojo je místo nejen pro fyzický trénink, ale také slouží jako místo k poznávání nových přátel a rozvoji mezilidských vztahů. Klub Aikido Jigoku Dojo Praha je rodinné dojo a naší prioritou je poskytnutí přátelské atmosféry během společného setkávání se nejen při cvičení, ale i mimo něj. Garantujeme osobní přístup a menší skupinky studentů max. do 10 osob, abychom se mohli každému žákovi dostatečně věnovat během cvičení.

Studentská léta v Aikido Ikeda Dojo Beroun
Můj učitel Miroslav Šmíd v AID Beroun
Aikido Jigoku Dojo Praha - nové prostory v FZŠ Brdičkova, Praha - Stodůlky
Nové tréninky v Aikido Jigoku Dojo Praha, rok 2018

Jméno AIKIDO JIGOKU DOJO PRAHA
„Název školy Aikido Jigoku Dojo Praha, resp. slovo Jigoku jsem nalezl při začátku svého studia Aikido náhodou v jedné knize v zadní části, kde byly vysvětlivky a překlady japonských slov. Mezi nimi byl i termín Jigoku Noshi, což znamená pekelní bojovníci. Slovo Jigoku mi tak uvízlo v hlavě. Když se vyskytl prostor pro založení školy Aikido, jméno Aikido Jigoku Dojo bylo první, které mi znělo v hlavě. Avšak Jigoku dojo, což jsem popravdě zjistil až později, není termín tak vzácný, jelikož se jednalo o přezdívku původního dojo O-senseie. Přezdívku pekelné dojo si zasloužilo díky tvrdému tréninku, který byl v tehdejší době standard pro trénink bojového umění Aikido. Jelikož se v naší škole zaměřujeme primárně na praktickou a nekompromisní formu Aikido, cvičíme, abychom plně dostáli názvu Jigoku,“

V březnu roku 2023 jsme přešli na nové webové stránky www.aikidojigokupraha.cz, jelikož náš původní poskytovatel ukončil své služby, takže z původních stránek www.aikidojigokudojo.cz, na kterých jsme fungovali od roku 2018, jsme přešli na modernější.

NEUSTÁLÝ ROZVOJ
Trénink bojového umění je nikdy nekončící rozvoj dovedností, vylepšování, obrušování hran a přesto broušení ostří. Pravidelně se účastníme různých seminářů, avšak nevěnujeme se pouze fyzickému tréninku a rozvoji technické části. Součástí našeho vzdělávání je široký objem literatury, nejen té české, která je však do jisté míry limitována, ale zejména zahraniční. Literatura, o kterou se opíráme, je zaměřena nejen na Aikido, ale i na jiná umění, sebeobranu, historii, filozofii, zen, shinto, psychologii boje atd.

Doporučená literatura:
Miyamoto Musashi: Kniha pěti kruhů
Taissen Deshimaru: Zen a bojová umění
Allan Watts: Cesta zenu
Takuan Soho: Cesta meče, cesta zenu
Keith R. Kernspecht: On a single combat
Keith R. Kernspecht: Blitzdefence
Keith R. Kernspecht: Inner Wing Tsun
Donn F. Draeger: Classical Bujutsu
Donn F. Draeger: Classical Budo
Donn F. Draeger: Comphrehensive Asian Fighting Arts
Morihei Ueshiba: The Art of Peace
Bruce Lee: Tao of Wing Chun
Randy Williams: Wing Chun Close Range Combat
Hiroshi Ozawa: Kendo
Martin Procházka: Kyusho
John Stevens: Nepřemožitelný bojovník
Leung Ting: Wing Tsun Kuen
Leung Ting: BiuTze
Höller, Maluschka, Reinisch: Sebeobrana pro ženy a dívky