F. A. Q.

Hledám Aikido Dojo. Jaké si mám vybrat?
Určitě může hrát roli mnoho faktorů při hledání vhodného dojo. Prvním samozřejmě bude nejspíše lokalita a dostupnost. Jsme-li na menším městě, kde je pouze jeden klub, výběr bude zřejmě jednodušší, ale také zcela jistě omezenější. Je-li ale v okolí klubů Aikido více a jsou všechny relativně dobře dopravně dostupné, může nastat dilema, který klub mi bude nejvíce vyhovovat svým přístupem. Zůstaneme-li na území ČR, tak je zde několik hlavních organizací zastřešující kluby Aikido. Každá organizace má zpravidla výukovou linii konkrétního zahraničního učitele reprezentující určitý styl Aikido. V současné době se na internetu nachází mnoho záznamů, jak historických, tak novodobých, takže již tímto způsobem je možné si vytvořit určitý obrázek o dané linii. Nicméně každý učitel jednotlivého klubu má svůj osobitý styl výuky, svou vlastní osobnost a způsob komunikace se svými studenty, takže stále platí pravidlo „přestože dva dělají totéž, není to totéž“. Nezbyde tak nic jiného, než se vydat na hodinu a vyzkoušet si trénink na vlastní kůži.
Co bych měl očekávat?
V prvé řadě je seriózní, pokud Aikido klub uvádí svou výukovou linii, učitele a ať už formální či neformální napojení na jednu z hlavních organizací Aikido (Aikikai, Iwama Ryu, Ki Aikido, Yoshinkan apod.) Dále je si třeba uvědomit, jaký je můj důvod zájmu cvičení o Aikido. Zdali hledám pouze volnočasovou aktivitu, zajímám se spíše o meditační rovinu či zdravý pohyb, anebo vyhledávám komplexní bojové umění a sebeobranu. Každý klub může primárně vést výuku určitým zaměřením. Jsou tedy učitelé, kteří budou zdůrazňovat jemnost pohybů, jiní se mohou držet čistých mantinelů bojového umění Aikido, další učitelé mohou zas směřovat výuku k původním kořenům bojového umění a také přesahovat např. k moderní sebeobraně a využívání dalších funkčních prvků, které se primárně v současné metodice a přístupu k Aikido nemusejí běžně vyskytovat. Hledám-li tedy například Aikido, které splní mé požadavky pro sebeobranu, bude třeba hledat dojo a učitele s tímto zaměřením. Budu-li hledat pohyb spíše s zaměřením pro relaxaci, určitě bude více vyhovavat ten klub, který je nasměrován tímto způsobem. Aikido má mnoho podob a ač samozřejmě ideálem je obsáhnout všechny aspekty vyrovnaně, vždy bude zajisté určitý aspekt v daném klubu dominantnější.
Je důležité vybavení dojo? Prakticky není. Ač je bez pochyb velkým prvotním lákadlem krásně vypadající prostor, který navozuje tu správnou atmosféru, moderní šatny a sprchy, společenský koutek apod., ve skutečnosti je nejdůležitější obsah tréninků a znalosti a přístup učitele a jeho žáků. Dojo může být louka, les, prostor v parku. Ač samozřejmě hezky zdobený prostor vyvolává příjemné pocity, stále se jedná pouze o místo, kde probíhá výuka. Kvalitní výuka by měla být primárním měřítkem, protože to je to, díky čemu se studenti učí, nikoli v jaké místnosti se učí. Aikido by měl člověk být schopen praktikovat kdekoliv a kdykoliv, nehledě na místo či povrch.
Měl by mít učitel znalosti i z jiných bojových umění? Samozřejmě je to něco, co každého posouvá zase o kousek dále a umožňuje mu to poznat i jiné strategie boje a připravit tak i svůj styl na typy tělesných reakcí, které se v Aikido tolik neutvářely např. z kulturních či strategických důvodů. Opět platí fakt, že chceme-li Aikido cvičit pouze jako volnočasovou aktivitu a zdravý pohyb, znalosti mimo jedno konkrétní bojové umění nejsou třeba. Pokud ovšem chceme trénovat Aikido jako komplexní bojové umění a mít v něm oporu pro ochranu osobní či někoho dalšího, jakákoliv další znalost mimo svůj vlastní styl je velmi důležitá a užitečná.
Samozřejmě pokud obsah tréninků uspokojuje potřeby, které hledám, stejně důležitý je celkový pocit ze společnosti lidí, se kterými trávím čas. Přestože je cvičení bojového umění osobní záležitostí, využíváme pro trénink tréninkové partnery a je důležité, abychom byli všichni stejně nalazeni. Pro bezkonfliktní chod dojo by se měla starat etiketa, kterou jsou účastníci tréninku povinni dodržovat, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním.

Jaký je rozdíl mezi Aikido a jinými bojovými uměními?
Mnohá bojová umění vycházejí ze stejných pohybových základů. Přeci jen máme pouze dvě ruce a dvě nohy. Charakteristickým prvkem bojového umění Aikido je, že dominantním technickým prostředkem k neutralizaci útočníka jsou páky a hody. Údery či kopy slouží spíše k navolnění útočníka či odvedení jeho pozornosti, než k jeho vyřazení.

Pro koho je Aikido vhodné a v jakém věku lze začít se cvičením?
Aikido nevyžaduje žádnou speciální obratnost či fyzickou sílu, proto je zejména vhodné pro slabší jedince či ženy. Dětské cvičení je pak uzpůsobeno s ohledem na bezpečnost a možnosti dětí. V naší škole Aikido Jigoku Dojo Praha standardně přijímáme mladší studenty cca od 15 let. Tato hranice je však pouze orientační a závisí na schopnostech dítěte, zda-li je schopno dodržet disciplínu a pozornost během tréninku a projeví-li dostatečný zájem o studium. Horní hranice, kdy lze začít se cvičením, je prakticky neomezena a lze začít v jakémkoliv věku.

Lze se pomocí Aikido ubránit při napadení?
Aikido je bojové umění vycházející ze starých válečných umění Japonska, tudíž obsahuje širokou škálu technik od jemné kontroly po likvidační či smrtící chvaty. Technicky lze tedy Aikido využít pro nutnou obranu. Avšak sebeobrana a bojové umění jsou různé disciplíny. Bojové umění je komplexní bojový systém propojený s určitou filozofií a není nijak limitováno zákonem, sebeobrana je jakýsi výňatek z bojového umění, soubor pomůcek, jak jednat v určitých situacích, jak předcházet konfliktům a jak technicky co nejjednodušeji neutralizovat agresora či útočníka, a to vše v mezích, které určuje aktuálně platný zákon dané země.
Ve škole Aikido Jigoku Dojo Praha zaměřujeme cvičení zejména na využití při fyzickém napadení a propojujeme tak tradiční a komplexní bojové umění s moderními přístupy sebeobrany, ale zároveň oddělujeme „toto je přístup bojového umění“ a „toto je přístup sebeobrany“. Oba tyto modely si totiž mohou vzájemně oponovat.

Je možné Aikido využít i k útoku?
V prvé řadě je nutno přesně říci, co znamená „útok“. Chápeme-li „útok“ jako agresivní akt, kdy si jedinec sám vybral roli někoho napadnout, tak toto není cílem tréninku žádného bojového umění. Takto chápeme slovo „útok“ ve škole Aikido Jigoku Dojo Praha, jakožto agresivní stav mysli a nebezpečný akt. I když ideálním technickým stavem je využít Aikido jako reakci na aktivní pohyb ze strany agresora, v mnoha případech zejména sebeobrany je nezbytným řešením vykonat obranný pohyb jako první. Jednak se tak ukončí nebezpečná situace dříve, než-li začala být ještě nebezpečnější, ale také je třeba tak jednat v případech, kdy je napadána například třetí osoba. V takovémto případě nelze samozřejmě čekat, až útočník dobije svou oběť a zaútočí na nás. Technicky to možná není nejideálnější řešení, jelikož každý příliš aktivní pohyb může být zneužit, avšak v podmínkách „na ulici“ využijeme zejména našich zkušeností, rychlosti, technické převahy a momentu překvapení. Pozor se ale musí dát na to, že hranice obranného, avšak aktivního pohybu, a útoku je velmi tenká.

Lze Aikido využít i pro soutěže typu MMA?
Metodika tréninku Aikido není přímo stavěna pro soutěžní utkání. Ve škole Aikido Jigoku Dojo Praha zaměřujeme trénink pro využití při sebeobranných situací. Neznamená to však, že při vhodně upraveném tréninku, který koresponduje se stylem souboje v ringu, nelze určité techniky a strategie Aikido využít. V dřívějších dobách bugeisha (student bujutsu) nestudoval pouze jediný styl. Bujutsu se skládalo z desítek stylů obsahujících úderové styly, pákové styly, zbraňové styly, techniky vázání, brodění, jízdy na koni atd. Tyto styly v boji kombinoval dle potřeby a momentální využitelnosti.
MMA, neboli Mixed Martial Arts kombinuje nejrůznější styly a není tedy ani cílem využít např. Aikido jakožto jediný styl. Avšak určité zejména pákové techniky lze samozřejmě využít.

Jak dlouho trvá, než se Aikido naučím?
Studium bojových umění je postaveno na neustále kultivaci a vylepšování, nejen technik, ale i osobnosti. Nelze tedy jasně určit hranici, kdy je možné říci, že něco umím. Při poctivém tréninku lze sledovat, že „dnes to umím o něco lépe, než jsem to uměl včera“. Avšak účinně aplikovat určitou techniku na neznalého člověka nemusí zabrat příliš dlouhou dobu studia.

Co vše potřebuji ke studiu Aikido?
Aikido není nikterak nákladné na cvičení. První tréninky lze bez problémů zvládnout pouze v pohodlém oblečení, poté postačuje si pořídit cvičební oděv keiko-gi, lidově kimono, s bílým páskem, a sadu zbraní – bokken (meč), jo (krátká hůl) a tanto (nůž).

Jsou v Aikido technické stupně, zkoušky či soutěžě?
Lze říci, že Aikido je pravé bojové umění a ač lze samozřejmě dlouze diskutovat o jeho vývoji a směřování, zůstalo nedotčeno určitou modernizací a popularizací tím, že by se z Aikido stal sport, jak se tomu stalo ve většině ostatních případech. Tudíž Aikido student cvičí čistě pro své zdokonalování se bez nutnosti potřeby porovnávat se s jinými. Soutěže se tudíž v Aikido nepořádají. Přestože ještě za dob O-senseie se nevyužívalo studentských a mistrovských stupňů ve formě kyu a dan, jak je známe dnes, syn O-senseie Kisshomaru Ueshiba didakticky celý systém Aikido zmodernizoval (aniž bychom chtěli hodnotit, zdali pojem „modernizace“ je vždy pozitivním směrem) a zavedl tak dnes běžně využívané hodnocení – kyu (studentské stupně) a dan (mistrovské stupně). Lze tedy skládat zkoušky od 6. až po 1. kyu (žákovské stupně) a 1. až 4. dan (mistrovské stupně). Nejvyšší stupeň je 10. dan, avšak ten byl udělován v minulosti pouze O-senseiem, a tudíž se v současné době již neuděluje. Od 5. danu se nadále neskládají technické zkoušky. Hodnosti jsou udělovány z politických a čestných důvodů, jako např. aktivní účast při výuce a šíření Aikido.

Existují různé styly Aikido?
Opět se nabízí otázka, co přesně definuje konkrétní styl? Soubor technik a jejich provedení? Didaktický systém? Oficiálně samozřejmě různé styly Aikido existují. Vznikaly zejména tak, že se původní žáci O-senseie začínali distancovat od technických i politických změn, které zaváděl syn O-senseie Kisshomaru Ueshiba. Zrodily se směry Aikido jako např. Iwama Ryu, Yoshinkan, Ki-aikido, Tomiki Aikido apod. Tyto styly bývají často snadno rozpoznatelné díky provedení technik, postojům, pohybům apod. Na druhou stranu hlavní organizace Aikikai, vedena rodinou Ueshiby, zastřešuje mnoho různých vyjádření Aikido, od velmi jemné, až meditační formy, po tvrdé a silné Aikido.
V Aikido Jigoku Dojo Praha chápeme Aikido jako řeč těla. Ač samozřejmě využíváme výukový systém, který vytvořil Masatomi Ikeda, slouží nám jako pomůcka pro rozvoj těla a využívání technik přirozeným způsobem. Styl vždycky jasně vymezuje hranice. Aikido má být nekonečné a snadno adaptovatelné na jakýkoliv pohyb, tak proč jej omezovat konkrétním stylem, který přesně definuje, jak reagovat?